Manifestări dedicate zilei de 9 mai
9 mai 2018
9 mai a devenit o sărbătoare dublă în Republica Moldova ca și în alte state, pe de o parte sărbătorim Ziua Victoriei asupra fascismului pe de alta Ziua Europei.
Cu această ocazie, la Cimișlia a fost organizat un miting de comemorare. La eveniment au participat președintele raionului dl Iovu Bivol, vicepreședinții raionului, Secția administrativ militară, Inspectoratul de poliție, Uniunea Veteranilor celui de-al doilea război mondial și sute de cetățeni.
Vorbitorii au subliniat importanța istorică a acestei zile, au adus mulțumiri veteranilor de război și au urat pace țării noastre și întregii lumi.
În cadrul mitingului au fost depuse flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și la Memorialul „Maica Îndoliată”.
Tweet
963 afișări








